X
GO
SU ELÇİLERİ EĞİTİM VE FARKINDALIK ARTIRMA
TEKNİK DESTEK PROJESİ


tr-TRen-USfr-FR
Haberler
Su Elçileri Şanlıurfa ve Diyarbakır etkinlikleri başarıyla tamamlandı.

24 Mart 2018 Cumartesi

Su Elçileri Şanlıurfa ve Diyarbakır etkinlikleri başarıyla tamamlandı.

İçlerinde sınırın sıfır noktasında ki ilçelerinde olduğu okullarda 10 günde yaklaşık 5500 öğrenci bilgilendirildi...

Su Elçileri Projesi faaliyetleri kapsamında Su Elçileri Projeleri Koordinatörü Özgür AYDINCAK 12-16 Mart 2018 tarihlerinde Şanlıurfa merkez okullarında, Suruç, Akçakale ve Harran İlçelerinde okullarında, 19-23 Mart 2018 tarihlerinde Diyarbakır merkez ilçe okullarında, Silopi, Şırnak, Ilısu okullarında yaklaşık olarak 4.500 öğrenci ile Su Elçileri Animasyon karekteri Mandalina ile birlikte bir araya geldi. Etkinlikler sırasında DSİ Şanlıurfa Bölge Müdürü Ahmet Ersin GÖKÇE ile DSİ Diyarbakır Bölge Müdürü Ali GÖKYEL bölgelerinde ki etkinlikler sırasında bölge yönetici ve çalışanları ile birlikte etkinliklere katkılarını sağladılar. Öğrencilerle soru cevap şeklinde sürdürülen faaliyette çocuklara su kaynakları, su yapıları, su kirliliği ve arıtma konuları ile ilgili bilgilerin yanı sıra baraj gölleri, sulama kanallarında yüzülmenin yasak olduğu, çocuklara bu alanlarda yüzmemeleri gerektiği anlatıldı. Ayrıca tarımda sulamada vahşi sulama yöntemlerinden vaz geçilmesi gerektiği vurgulanarak özellikle damlama ve yağmurlama sulama yöntemlerinin tercih edilmesi gerektiği vurgulandı.

Şanlıurfa ve Diyarbakır etkinliklerine aynı zamanda Su Elçileri Projesi paydaşı TRT'nin Daire Başkanlarından; Mehmet Zahid Çalışkan, İbrahim Yılmaz, Serdar Aydın, Yasin Özkaya ve TRT Diyarbakır Bölge Müdürü  Hamid Yaz katılım gösterdiler. Etkinliklere katılan çocuklara 23 Nisan 2018 tarihinde TRT Çocuk'da yayınlanmaya başlayacak olan Su Elçileri Animasyon çizgi filminden bir bölüm izletildi.

Çocuklara ayrıca her iki Bölge Müdürlüğümüzün hediyeleri ve TRT Çocuk Su Elçileri özel sayısı hediye olarak verildi.

Bunun yanı sıra Su Elçileri Harran Üniversitesin'de öğrencilerle buluşarak Suyun Tarım'da kullanımına yönelik bilgi alış verişi yapılmış ve Su Elçileri Projesi tanıtılmıştır. Programa Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sarıışık, Şanlıurfa Teknokent Müdürü Prof. Dr. Kasım Yenigün, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Kısa, DSİ Genel Müdürlüğü Ab İle İlişkiler Şube Müdürü Ayla Efeoğlu ve üniversite öğrencileri katılmıştır. Ayrıca Ulusal Genç Su Elçileri Meclisi Şanlıurfa temsilcisi Yüksek Ziraat Mühendisi Aybike Yıldırım'da öğrencilerle olan sohbete katılmıştır. Sayın Sarıışık'ın konuşmaları ile başlayan program Su Elçileri Projeleri Koordinatörü Özgür Aydıncak'ın yaklaşık bir saatlik sunumu ile etkinlik tamamlanmıştır.

Su Elçileri'nin bir sonra ki durağı 26-27 Mart 2018 tarihinde Samsun'da Ondokuz Mayıs Üniversitesin'de ve MEB'e bağlı okullarda, 28 Mart 2018 tarihinde Ordu'da MEB'e bağlı okullarda , 5-8 Nisan 2018 tarihin de İstanbulUluslararası Otomotiv Üretim, Dağıtım ve Tamir Fuarın'da (http://www.hmist.com.tr) etkinliklerine devam edecekdir.

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x